Informacje


(24kB)

HARDBASS


Nazwa Gatunku: HARDBASS
Podrodzaj:
Rodzaj: ELECTRONIC
Inne Nazwy: Hardstyle,
Błędne Nazwy: HardDance, HardHouse,
[ hard dance, hard house, Hardpulse, TubeBass, "Rurki" "Claby" "Clapy" "Klapy" (-bardzo potocznie i swojsko) ;) ]
Skrót: HB, HS

Uwagi:--------

Preferuję Style:
Hardstyle, Club Hardstyle, Hardcore Hardstyle, HardBass Hardstyle,

Definicja Gatunku i Historia


Charakterystyka :
Hardstyle: . Skład:
Powstał w z . Jest jego ewolucją. Uważa się za korzenie i pierwszym zespołem/artystą który posiadał te elementy to .
Jest ewolucja fuzji do , który wyewulował w

Definicje, Opisy, Historia


Zapożyczenia z:, Szybkie Menu: Wikipedia, .., , ,
1. Zapożyczone ze str. Z Wikipedii http://pl.wikipedia.org

Hardstyle

Hardstyle - elektroniczna muzyka taneczna, nazywana inaczej HardBass czy HardDance, nieco ugrzeczniona, z mniejszym tempem niż pierwowzór około 140-200 bpm. W hardstyle natomiast zazwyczaj motyw basowy pojawia się między jednym a drugim uderzeniem. Należy też wspomnieć że gatunek ten zawsze ma rytm w metrum 4/4. Hardstyle jest bardzo dobrze znany w Holandii czy Belgii, z tąd też pochodzą najlepsi DJ owej muzyki. Obecnie najbardziej znanymi wykonawcami muzyki hardstyle są m.in. Dj Pavo, Zany, The Prophet, Lady Dana, Luna, Showtek, Alpha Twins, Pila, Dj Issac, The Headhunterz, Beholder & Balistic, Technoboy, Daniele Mondello, Deepack, Max B Grant, Duro. W Polsce najłatwiej usłyszeć ją na śląsku gdzie tamtejsi mieszkańcy najbardziej upodobali sobie ten styl muzyki. Hardstylowe imprezy są organizowane m.in. w Chorzowie klub "Piramidia" lub klub "Bravo" w Gliwicach gdzie odbywają się imprezy typu Masters of Hardstyle(MOH). Także w klubie "Szarotka" imprezy z cyklu "Hardstyle Attack" i wiele innych.

Linki zewnętrzne

Źródło: "http://pl.wikipedia.org/wiki/Hardstyle"




2. Zapożyczone ze str. http://www.hardstyle.com.pl


Wpisał: Administrator   
18.02.2007.
Dla wielu muzyka hardstyle, to słowo kojarzące się z dźwiękami, które łatwiej usłyszeć podczas szkolnej wycieczki w hucie lub stoczni, a nie na imprezie masowej z udziałem tysięcy roztańczonych fanów lub w domowym zaciszu.
Mimo iż hardstyle, klasyfikowany jest jako podgatunek muzyki trance jego korzenie sięgają muzyki hardcore. Warto w tym miejscu wyjaśnić terminologię: bedąc w Wielkiej Brytanii usłyszeć możecie nazwę hard dance lub hardhouse, zamiennie używaną zamiast hardstyle, podobnie sprawa wygląda w Niemczech gdzie często usłyszeć można o hardbass'ie.

Za jej prekursorów uważa się Dov'a Elkabas'a znanego jako The Prophet i przedstawicielkę płci pięknej: Lady Dana. Ich pierwsze próby, zainaugurowane jeszcze przed drugim millenium (w 1999 roku) zapoczątkowały nowy styl, który obecnie króluje w kraju kwitnących tulipanów, przyciągając tysiące fanów na niemal każdą imprezę. Wywodzący się z rozwijającego się w Niemczech, Holandii i Włoszech, hardhouse'e z silnymi wpływami muzyki hardtrance i oldschool'owego hardcore stanowi wybuchową mieszankę dla ludzi poszukujących czegoś nowego.

Taneczny rytm utrzymywany w tempie 130-160 bpm (uderzeń na minutę), piorunujące dźwięki i demoniczny charakter odwołujący się do ciemnej strony człowieczeństwa to przewodnie motywy hardstyle. Jeżeli dodamy do tego patetyczny charakter utworów i zaczerpnięte z muzyki klasycznej motywy lub imitujące dźwięk fortepianu linie basowe odnajdziemy się w świecie hardstyle. Utwory hardstyle'owe mają zaskakującą budowę, w której głównej roli nie odgrywa linia basów a wszędobylskie bębny i gwizdy, które dla osoby słuchającej po raz pierwszy tego typu muzyki mogą sprawiać wrażenie poukładanych chaotycznie i bez wyczucia rytmu błyskawiczne przejścia pomiędzy kolejnymi partiami dźwięków.

Mimo iż jest to gatunek dość młody już teraz można w nim wyróżnić dwa odłamy, oddzielone czasową cezurą. Pierwsza fala hardstyle, która rozwinęła się w latach 1999-2001 to pokłosie muzyki hardcore i nu gabber, stanowiąca raczej rozwinięcie idei hardcore w połączeniu z techno, tyle że bardziej taneczna. Fala "nowego hardstyle" zalała świat w związku z napływem świeżej krwi i nowym spojrzeniem na muzykę. Przechodzące pojęcie dźwięki zapoczątkowane przez Lady Dana były dla wielu osób niestrawne i mimo iż podobały się w Holandii, pozostałe nacje narzekały na nikłą wartość odsłuchową i brak bardziej tanecznych (nie mylić z komercją) form, które mogłyby się sprawdzić na zwykłych imprezach masowych. Nowe postaci na arenie: Luna, Pavo, Blutonium Boy czy Daniele Mondello tchnęły nowe życie w stojący w miejscu gatunek, w którym zwiększała się tylko liczba uderzeń na minutę.

Kolejne lata rozwoju tej muzyki, przyniosły całą plejadę artystów, którzy dostarczają nam kolejne utwory, osoby pokroju DJ Luna, Pavo, Blutonium Boy'a stale zaskakują wzbogacając szeroką bibliotekę dostępnych tytułów o nowe pozycje. Warto zaznaczyć iż wymienieni twórcy, szczególnie holenderscy artyści uzyskali status niemal kultowych postaci, a ich twarze są rozpoznawane niemal na równi z twórcami pop.

W ostatnich latach wykształcił się odrębny nurt hardstyle'u, nazwany Jumpstyle i choć nie jest on tak popularny, już zdążył doczekać się metki komercyjnego. Skoczne bity, od których wziął swoją nazwę powtarzane rytmicznie i odzwierciedlający je obraz setek ludzi skaczących w jednym rytmie to właśnie Jumpstyle. Prekursorem i czynnym propagatorem idei Jumpstyle jest reprezentant szwajcarskiej sceny Max B Grant, w którego setach czuć przejawy nowego trendu gurującego nad tradycyjnym hardstyle'em. Niestety niewielkie różnice jakie oddzielają te dwa gatunki nie gwarantują mu rozwoju i zdobycia szerokiej popularności.

Palmę pierwszeństwa w rozwoju muzyki hardstyle dzierży od lat Q Dance, organizacja skupiająca najlepszych DJ'ów organizująca największe imprezy tego typu i wprowadzająca nowe trendy. W chwili obecnej muzyka hardstyle rozwija się głównie w Holandii, Włoszech, Niemczech i Szwajcarii, te ośrodki to ostoja najbardziej płodnych producentów i miejsce największych imprez. Oprócz tego scena hardstyle rozwija się w Hiszpanii, Polsce, Estonii, Danii, Australii, Wielkiej Brytanii i krajach południowej Afryki. Muzyka tworzona przez charyzmatycznych producentów, wydawana jest przez kilkadziesiąt labeli rozsianych po całym świecie przy czym te najważniejsze, skupiające najbardziej cenionych DJ'ów ulokowane są w zachodniej Europie.

Najważniejsze labele to:

Energetic Sounds (DJ Caffeine, Bizerk, and Dj Phanta C=Chicago Style)
Blutonium (D)
Danamite (NL)
DigiDance (NL) (Tuff Stuff)
DJS Records (NL)
Edinet (I) (Activa, Kattiva)
Future Sound Corporation (I)
Fusion (NL) (Fusion, Superplastik)
GM04 Records (I)
impMusic (NL)
Ipnotika (I) (Droppin' Beats, Ipnotika, Wicked)
Hitland (I) (Audible Soundz, Damage, Fateful Bass, Italian Masters of Hardstyle, Kickin' Tunes, Subway, Suntec)
MoltoRec (I) (STIK)
Q-Dance (NL)
Resident-E (D)
Saifam (I) (BLQ, Dance Pollution, Green Force, Red Alert, Titanic)
Scantraxx (NL)
Sector Beatz (CH)
Seismic (NL)
Sigma (I)
SO-Recordings (NL)
State 28 (NL)
SYS-X (NL)
Tindy Tunes (UK)
TMMC (I) (GAS Records, Sound Barrier)
Trance Communications (I) (DJ's United, Trance Communications)
VIP Records (NL) (Beltdrive, Confusion)
X-Rate (NL)
029 Records (NL)
Zoom (I)

Spoglądając na muzykę hardstyle bardziej wnikliwym, krytycznym okiem doszukamy się licznych braków i niedociągnięć. Dla wielu osób, mimo młodego wieku hardstyle umiera. DJ'e grający na imprezach od kilku lat nie zmienili repertuaru, a stare przeboje ciągle cieszą się niesłabnącą popularnością. Podobne aluzje można jednak usłyszeć w odniesieniu do techno, gatunku z długim stażem i bardziej rozwiniętego. Mimo iż hardstyle ustrzegł się podążania w ślepą uliczkę, którą jest ciągłe zwiększanie liczby uderzeń na minutę, co jest znamienne dla jego protoplasty - hardcore'u trudno dostrzec nowe trendy, które pozwoliłyby przezwyciężyć stagnację.